Gołąbki z kapusty włoskiej są bardziej delikatne od tych wykonanych z białej kapusty. Przygotowanie tego gatunku kapusty również jest mniej czasochłonne. Kapusta włoska jest bardziej krucha od białej. Gołąbki podałam z pokrojonym drobno koperkiem.
Składniki:
- 1 główka kapusty włoskiej
- 900 dag mielonego mięsa (użyłam mięsa z karkówki i łopatki)
- 2 jajka
- 20 dag brązowego ryżu
- 1 płaska łyżka suszonego czosnku
- 2 łyżki otartego majeranku
- 6 sztuk średniej wielkości cebul
- 2 łyżki pełne oleju kokosowego
- 3 pełne łyżeczki soli kamiennej
- 2 pełne łyżeczki peiprzu czarnego mielonego
- 2 duże garści pokrojonej natki pietruszki
- 2-3 liście laurowe
- kilka ziaren ziela angielskiego (około 6-8)
Składniki na na 1 litr sosu pomidorowego:
- 2 domowe małe słoiczki przecieru pomidorowego (lub zamiennie koncentrat pomidorowy ale w mniejszej ilości)
- 1 płaska łyżeczka ksylitolu
- 1 łyżka octu jabłkowego
- 1/2 łyżeczki pieprzu czarnego mielonego
- sól kamienna
- 2 łyżki płaskie mąki orkiszowej
- woda z gotowanych gołąbków
Wykonanie:
W dużym garnku umieścić całą główkę kapusty, zalać wodą i dosypać łyżeczkę soli. Gotując na bardzo małym ogniu odcinać kolejne liście kapusty, które w międzyczasie zaczną mięknoć. Odstawiać je na bok do wystudzenia (wodę zostawić do zalania gołąbków). Wykonuję to w ten sposób, że wbijam widelec w głąb (stwardniała część warzywa) i odcinam nożem kolejne liście. Ryż brązowy należy ugotować w lekko osolonej wodzie. Do ugotowanego ryżu dodać mięso, wbić jajka, wsypać przyprawy (sól, pieprz, majeranek, czosnek), wsypać pokrojoną drobno natkę pietruszki. Na patelni rozpuścić olej kokosowy, na którym usmażyć pokrojoną drobno cebulę. Smażyć mieszając co pewien czas, aby cebulka nabrała ładnego lekko brązowego koloru (nada to gołabkom dodatkowy aromat i smak). W czasie smażenia lekko podlać wodą, cebulka zmięknie i ładnie się zabatwi. Dodać cebulę do farszu. Dokładnie farsz wymieszać, do momentu aż będzie kleisty i spójny. Liście kapusty przygotować lekko wycinając stwardniały “nerw” liścia (ostrożnie, żeby nie uszkodzić liścia). Na środek liścia nakładać farsz i zawijać. Umieścić w garnku na dnie najbrzydze liście na dno (dzięki czemu gołabki nie przywrą do dna), a następnie ściśle układać gołąbki tuż obok siebie. Zalać wodą z parzenia kapusty. Dodać liście laurowe i ziele angielskie. Przykryć garnek pokrywką i na bardzo małym ogniu próżyć gołąbki przez około godzinę. Po ugotowaniu wodę odlać (część wody przyda się do wykonania sosu pomidorowego.)
Wykonanie sosu:
Do rondla wlać przecier pomidorowy, dodać ksylitol, pieprz mielony, ocet, oraz uzupełnić wodą z wcześniej gotowanych gołąbków. Doprawić solą do smaku. Mąkę rozprowadzić w niewielkiej ilości zimnej wody i wlewać delikatnie do gorącego sosu ciągle mieszając. Doprowadzić do zagotowania. Sprawdzić smak i ewentualnie jeszcze doprawić do według własnego gustu i smaku.
SMACZNEGO