Zakwas z buraków czerwonych

wpis w: Inne, Kulinaria, Sosy, dipy, dodatki | 0

 

Przygotowanie zakwasu z buraków nie jest trudne choć zdarza się, że może się nie udać. Najważniejszym składnikiem są wysokiej jakości buraki. Można  użyć naczynia  ceramicznego, kamionkowego lub szklanego. Zakwas z buraków jest źródłem wielu witamin i minerałów, kwasu foliowego oraz innych ważnych składników. Dzięki fermentacji  cukier zawarty w burakach przekształca się w kwas mlekowy, który wspiera pracę naszych jelit i wzmacnia odporność. Ważne, aby podczas fermentacji nie wytrąciła się pleśń, która jest bardzo toksyczna. Zakwas w takiej postaci nie nadaje się do spożycia, jest trujący. Podczas fermentacji na powierzchni będzie zbierać się piana i jest to naturalne zjawisko, które nie powinno niepokoić. Codziennie należy sprawdzać jak przebiega fermentacja. Wszystkie składniki powinny znajdować się pod zalewą, gdyż wypłynięcie np. kawałka czosnku będzie powodować fermentację zalewy i należy go wyrzucić.

Czas trwania fermentacji zależny jest od temperatury otoczenia w pomieszczeniu, w którym będzie znajdować się naczynie. Im wyższa temperatura tym fermentacja będzie krótsza. Dodatkowym “przyspieszaczem” fermentacji może być kilka łyżek wody z ogórków kiszonych, kapusty kiszonej lub skórka z chleba żytniego na zakwasie. Osobiście robię zakwas bez dodawania “przyspieszaczy”.

Zakwas z buraków można przygotowywać z dodatkiem różnych przypraw i ziół. Dzisiejsza propozycja jest podstawową wersją i nie zawiera w składzie dodatku ziół, które mają wpływ na końcowy aromat zakwasu.

Składniki:

  • 1 kg buraków
  • kilka ząbków czosnku obranych i przekrojonych w poprzek
  • 2 litry przegotowanej ostudzonej wody
  • 2 płaskie łyżki soli kamiennej
  • kilka sztuk ziela angielskiego
  • 2 – 3 liście laurowe

Wykonanie:

Kamionkowy lub szklany słój dokładnie myjemy i wyparzamy. Buraki myjemy, cienko obieramy i kroimy na ćwiartki lub w plastry (pokrojone  w cząstki mniej wypływają). Układamy w kamionce i dodajemy liście, ziele angielskie. Całość zalewamy wodą z rozpuszczoną solą do całkowitego przykrycia. Jeśli wypływają, należy użyć np. małego talerzyka jako obciążenie małego słoiczka wypełnionego wodą. Przykrywamy (można czystą ściereczką z zabezpieczeniem gumką) i odstawiamy na kilka dni w ciepłe miejsce (4-6 dni). Codziennie sprawdzamy jak przebiega fermentacja i czy wszystkie składniki znajdują się przykryte zalewą. Zbieramy ewentualnie zbierającą się pianę i ją usuwamy. Gdy zakwas jest gotowy należy go przecedzić i rozlać do wyparzonych, szczelnie zamykanych butelek. Przechowywać w lodówce.

SMACZNEGO