Czas na szparagi w aksamitnym sosie holenderskim. Szparagi mają bardzo niski indeks glikemiczny – ok.18 kcal w 100 gramach. Zawierają dużo własciwości odżywczych m.in: kwas foliowy, witaminy C i E, wapń, potas, fosfor, glutation, błonnik, inulinę i asparaginę, która wspiera pracę nerek. Szparagi zielone nie wymagają obierania. Kupując to warzywo warto sprawdzić jego świeżość: powinny być jędrne, nie powinny mieć wysuszonej końcówki (tej części twardej). Czas gotowania szparagów uzależniony jest od ich grubości. Najlepsze szparagi mają grubość do 1 cm. Najlepiej gotować je w wysokim, wąskim garnku aby końcówki główek wystawały ponad wodę (są delikatne i bardzo szybko się gotują), jednak można równiez gotować w garnku płaskim.
Szparagi przed ugotowaniem należy umyć i odciąć twarde końcówki (około 1/3 długości).
Gotować, wrzucając do wrzątku w lekko osolonej wodzie z dodatkiem szczypty ksylitolu na ok.2 minuty. Powinny być lekko chrupiące.
Gorące szparagi polać świeżo przygotowanym sosem holenderskim.
Składniki na sos holenderski:
- 2 żółtka
- ok. 1 łyżki soku z cytryny
- 100 ml roztopionego masła 82%
- sól kamienna
- czarny mielony pieprz
Wykonanie:
Sos holenderski świetnie nadaje się wszelkich gotowanych warzyw podawanych na ciepło. W konsystencji i smaku przypomina majonez. Aby wykonać smaczny, gęsty sos należy przygotować garnek z gotującą się wodą i umieścić na nim metalową miskę lub inny garnuszek, w taki sposób, aby była możliwość ubijania mikserem żółtek na parze. Ważne, aby dno miski/garnka nie dotykała gotującej się wody. Ubijać żółtka z dodatkiem niewielkiej ilości soli i pieprzu dodając porcjami roztopione masło. Na koniec wlać sok z cytryny i sprawdzić smak sosu.Ciepłym sosem polać ugotowane szparagi.
Ważne: używając jajek do potraw zawsze należy je przed użyciem dokładnie umyć i wyparzyć, zalewając wrzątkiem do jego przykrycia na okres około 10-15 sekund.
SMACZNEGO