Domowy orkiszowy makaron nitki i tagliatelle

 

 

Dlaczego warto zrobić w domu makaron? Bo choć wymaga trochę pracy, jest po prostu najsmaczniejszy. Tym razem przygotowałam makaron z dwóch różnych mąk orkiszowych i w dwóch różnych wersjach. Pierwszy to makaron tagliatelle z mąki orkiszowej pełnoziarnistej, natomiast drugi to makaron nitki z mąki orkiszowej jasnej. Zarówno jedno jak i drugie ciasto przygotowałam w ten sam sposób. Różnica polega na grubości i technice krojenia makaronu. Do wykonania nitek użyłam starej maszynki do krojenia makaronu, co znacznie ułatwiło i przyspieszyło jego wykonanie. Makaron tagliatelle kroiłam nożem. Ciasto makaronowe jest ciastem dość twardym i trudno je bardzo cienko rozwałkować. Do ciasta można dolać niewielką ilość wody, jednak postanowiłam trzymać się reguły przygotowywania typowo włoskiego makaronu, używając jedynie mąki i jajka. Makaron typu tagliatelle to jest to samo ciasto. Szerokość pasków wynosi około od 0,7 do 1cm. Makaron gotuje się nieco dłużej od typowych nitek, które gotowałam ok.3-3,5 minuty. Aby makaron był naprawdę smaczny warto sięgnąć po jajka sprawdzonej jakości 🙂

Z poniższej ilości składników wychodzą 2 porcje makaronu.

Uwaga: makaron wykonany z mąki pełnoziarnistej jest zdrowszy od makarony wykonanego z mąki orkiszowej jasnej z uwagi na to, że powstaje w wyniku mielenia całych ziaren. Są to mąki typu: 1850 lub 2000. Makaron wykonany z tej mąki będzie zdecydowanie twardszy. Im niższy numer typu mąki tym mniejsza jest właściwość odżywcza oraz zawartość błonnika w produkcie. Orkisz jest najlepiej przyswajalnym zbożem przez nasz organizm. Pomimo, że zawiera gluten to jest on często dobrze tolerowany nawet przez osoby na niego uczulone (każdy ma inny organizm i może inaczej reagować, jest to bardzo indywidualne). Należy szukać produktów z odmian orkiszu : Oberkulmer Rotkorn, Frankenkorn, gdyż te odmiany są niemodyfikowane i polecane w diecie św. Hildegardy.

Składniki:

  • ok.100 gramów mąki (zależy od wielkości jajka)
  • 1 jajko

Wykonanie:

Do przesianej mąki wbić jajko (z reguły robię z podwójnej porcji). Wyrobić ciasto. Gdy jest bardzo twarde można ewentualnie dolać odrobinę wody. Porcjami rozwałkowywać cienkie ciasto, podsypując na stolnicy niewielką ilością mąki (używam silikonowej stolnicy i silikonowego wałka, co znacznie zmniejsza przyklejanie się ciasta w czasie wałkowania). Rozwałkowane ciasto zwinąć w rulon i ciąć makaron w odpowiedniej szerokości. Przy użyciu maszynki dociąć paski szerokości części tnącej w maszynce. Gotowy pocięty makaron spulchnić palcami oprószając mąką, aby nie sklejał się czekając na jego wrzucenie do gotującej się wody. Gotować w osolonej wodzie do miękkości. Odcedzić na sicie lub durszlaku, przelewając zimną wodą. Po przełożeniu do naczynia lekko skropić tłuszczem i zamieszać delikatnie. Ta czynność zapobiegnie sklejaniu się makaronu po jego wystygnięciu.

SMACZNEGO