Kapusta kiszona w słoikach

wpis w: Kulinaria, Surówki i sałatki | 0

Jesień to czas na przygotowanie kiszonek, co wcale nie oznacza, że nie można ich robić przez cały rok. Każda kiszonka to wspomaganie flory bakteryjnej jelit. Dzięki fermentacji każde warzywo czy owoc staje się przyjazne i jest naturalnym probiotykiem.
Kiszenie kapusty w słoikach jest bardzo proste. Nie trzeba wykonywać tej czynności hurtowo. Wystarczy główka kapusty, trochę soli kamiennej i słoiki. O tej porze roku można kupić również gotową szatkowaną kapustę, co jeszcze uprości jej wykonanie. Dla urozmaicenia smaku można dodać startej marchewki. Kapusta ukiszona w domu jest produktem pewnym, bez żadnych dodatków chemicznych ani octu. Jest bardzo soczysta i smaczna.

Składniki:

  • świeżo szatkowana kapusta lub drobno pocięta w wąskie paseczki
  • sól kamienna (niejodowana) w ilości ok.10-13 dag w przeliczeniu na 10 kg kapusty
  • starta marchewka (opcjonalnie)

Wykonanie:

Poszatkowaną kapustę przesypać solą i dobrze wymieszać. W zależności od ilości można to wykonać w dużym garnku lub innym pojemniku (np. miska). Dobrze ją pognieść, ubijać, aż kapusta zacznie puszczać sok. Po kilku godzinach umieszczać w wyparzonych (wraz z nakrętkami) słoikach. Kapustę należy dość mocno ugniatać, aby pęcherzyki powietrza nie pozostały wewnątrz. Powinien pojawić się sok na powierzchni. Nie nakładam kapusty pod samą nakrętkę, gdyż kisząca się kapusta wydziela gazy i może się zdarzyć, że sok wypłynie spod nakrętki. Dobrze jest po lekkim ukiszeniu, słoiki przetrzymywać w lodówce np. w reklamówce. Kapusta kisi się kilka/kilkanaście dni. Czas kiszenia uzależniony jest od temperatury otoczenia. Gdy przetrzymamy słoiki np. w kuchni to po 2-3 dniach można ją przenieść do lodówki (lub zimnej piwnicy) dzięki czemu proces kiszenia będzie spowolniony. Jeśli lubimy bardziej kwaśną kapustę, należy ją przetrzymać w kuchni 5-7 dni.

SMACZNEGO