Gołąbki z soczewicą, cukinią i brązowym ryżem

Tym razem postanowiłam zrobić inne gołąbki. Skusiłam się na farsz z soczewicy zielonej, brązowego ryżu, podsmażonej cebuli z dodatkiem duszonej cukinii. Wyszło smacznie. Użyłam kapusty włoskiej, która jest bardziej łagodna w smaku. Gołąbki podałam z tradycyjnym sosem pomidorowym. Przepis znajduje się tu.

Soczewica zielona jest warzywem strączkowym o niskim indeksie glikemicznym IG=25. Ma łagodny smak. Bogata jest m.in. w błonnik, białko i żelazo. Może stanowić zamiennik mięsa z uwagi na dużą zawartość białka. Aby uniknąć straty białka należy solić soczewicę pod koniec gotowania. Jest bogatym źródłem kwasu foliowego. Posiada właściwości spowalniające podziału komórek nowotworowych.

Składniki:

  • 200 gramów brązowego ryżu
  • 1 szklanka soczewicy zielonej
  • 2-3 cebule (w zależności od wielkości)
  • ½ cukinii (ok.100-150gramów)
  • 2 ząbki czosnku
  • sól kamienna
  • pieprz czarny mielony
  • olej lub oliwa z oliwek do uduszenia cukinii i cebuli
  • kilka ziaren ziela angielskiego
  • 2 liście laurowe

Wykonanie:

Brązowy ryż ugotować i ostudzić. Soczewicę ugotować w wodzie na miękko, soląc ją pod koniec gotowania. Cebulę pokroić w drobną kostkę i zarumienić na tłuszczu na patelni. Cukinię pokroić w półplastry i udusić na tłuszczu, a następnie dodać do ugotowanego ryżu, ugotowanej soczewicy i cukinii. Całość posolić, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i doprawić pieprzem. Wymieszać.
Przygotować kapustę. Do dużego garnka (dobrać wielkość taki, aby główka kapusty mieściła się wewnątrz) wlać wodę i umieścić główkę kapusty. Zagotować i po kolei odcinać kolejne liście. Nie wylewać wody z gotowanej kapusty. Kapusta włoska dość szybko ulega zmiękczeniu w związku z tym proces ten zachodzi znacznie szybciej niż w przypadku zwykłej kapusty. Ze wszystkich liści wyciąć główny „nerw”, aby liście po napełnieniu farszem można było dobrze zawinąć.
Gotowy farsz umieszczać porcjami na liściach kapusty i ściśle je zawijać. Na dno garnka, w którym będą się gołąbki gotować należy umieścić jedną warstwę liści kapusty (z reguły używam do tego tych uszkodzonych lub małych, z których nie uda się zawinąć), dzięki temu gołąbki nie ulegną przypaleniu. Wszystkie zawinięte gołąbki umieścić ciasno w garnku. Zalać wodą (z gotowanej główki kapusty), dodać kilka ziaren ziela angielskiego i ok.2 liści laurowych. Gotować pod przykryciem na bardzo małym ogniu. Z uwagi, że składniki farszu były praktycznie już ugotowane, duszenie gołąbków nie musi trwać długo, tak jak w przypadku gołąbków z mięsem. Po ugotowaniu wodę odlać. Traktując ją jako bazę, wykonać sos pomidorowy. Sos pomidorowy wykonałam taki sam jak w przypadku gołąbków z mięsem.

SMACZNEGO