Aby płyn do dezynfekcji rąk spełnił swoje zadanie musi zawierać odpowiednią ilość alkoholu. Najlepszym, skutecznym płynem jest produkt o zawartości 70-procent alkoholu. Dzięki takiemu rozcieńczeniu wirus przestaje być aktywny, ulega inaktywacji.
Można również (zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia) przygotować roztwór 60%.
Stężenie alkoholu etylowego w produkcie do dezynfekcji powinno być na poziomie 60-80%.
Za niskie rozcieńczenie alkoholu (np.wódka 40%) jest nieskuteczne, gdyż czas działania takiego alkoholu przekracza jego czas parowania.
Za wysokie rozcieńczenie alkoholu również jest nieskuteczne, gdyż powoduje ścinanie białka, nie likwidując wirusa.
Generalnie płyn należy stosować wtedy, gdy mamy kontakt z powierzchniami (poręcze, klamki, przyciski w windzie, przyciski terminala płatniczego, po wyjściu ze sklepu).
Z uwagi, że płyn do dezynfekcji rąk znacznie wysusza dłonie i może powodować mikropęknięcia, należy będąc już w domu używać kremy nawilżające (najlepiej mocno natłuścić na całą noc).
Przebywając w domu natomiast, myjemy często dłonie mydłem przez 30 sekund, namydlając (tworząc pianę) dokładnie całą dłoń, pomiędzy palcami, we wszystkich zagięciach palców, pod paznokciami (najlepiej obciąć je na krótko oraz w przypadku pań, usunąć na czas pandemii lakier lub żel) oraz zewnętrzną część dłoni.
Jak wykonać płyn?
Aby otrzymać płyn o zawartości 70% alkoholu należy dokładnie odmierzyć następujące ilości:
- 150 ml spirytusu 95%
- 55-60 ml wody
- kilka kropli olejku mającego zdolności przeciwwirusowe np. olejek goździkowy (eugenol) lub inny
Aby otrzymać płyn o zawartości 60% alkoholu należy zachować następujące proporcje:
- 150 ml spirytusu 95%
- 80-85 ml wody
- kilka kropli olejku mającego zdolności przeciwwirusowe np. olejek goździkowy (eugenol) lub inny
Ważne, aby użyty olejek w swoim składzie zawierał naturalne składniki (należy czytać skład) i nie był jedynie olejkiem zapachowym (ze sztucznie wytworzonym aromatem) często stosowanym do tzw. kominków zapachowych.
PORADA: najlepiej przygotowywać na bieżąco mniejsze ilości płynu, aby zawartość alkoholu znajdowała się na właściwym poziomie podczas zużycia całej ilości.