Choć popularnie nazywa się je mlekiem, to w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z tym płynem. Z definicji “mleka” wynika, że jest to wydzielina gruczołów mlecznych ssaków. “Mleko” owsiane zatem tak naprawdę w ujęciu prawnym jest napojem owsianym. Z wyglądu przypomina zwykłe mleko, jednak właściwości i zastosowanie nieco się różnią. Napój owsiany zawiera minimalną ilość tłuszczu (nie zawiera tłuszczów nasyconych). Posiada 2x więcej węglowodanów od zwykłego mleka. Nie zawiera laktozy.
Mleko owsiane można używać jako zamiennik mleka krowiego np. stosując go do kawy lub do koktajli. Można również zalewać nim ugotowaną owsiankę lub jaglankę. Napój owsiany surowy jest płynny, jednakże po jego ugotowaniu powstaje gęstsza konsystencja, przypominająca budyń.
Mleko należy przygotowywać na bieżąco według potrzeb z uwagi, iż nie dodajemy do niego żadnych konserwantów i jest to produkt krótkotrwały.
Ważna informacja : domowe mleko owsiane należy przygotowywać wyłącznie z płatków, które NIE są płatkami błyskawicznymi. Płatki błyskawiczne się nie nadają, gdyż są wcześniej poddane obróbce termicznej. Mleko owsiane przygotowuję z płatków owsianych tzw. “górskich”.
Składniki:
- 1/2 szklanki surowych suchych płatków owsianych “górskich”
- ok. 2-2,5 szklanki chłodnej przegotowanej wody (stosuję 2 szkl)
- szczypta lub 2 szczypty soli (według smaku)
- ok. 1 płaskiej łyżeczki ksylitolu fińskiego
Wykonanie:
Płatki owsiane zalać wodą (2 szklanki) i odstawić na kilka godzin (najlepiej na noc). Zblendować około 1 minuty, a następnie przecedzić. Używam do tego gęstego małego sitka. Podczas przecedzania mieszam łyżeczką płyn znajdujący się na sitku, aby umożliwić jego przecedzenie. Pozostałości na sitku wyrzucić. Według potrzeb można do otrzymanego napoju dolać wody (ja nie dodaję, gdyż przy tej proporcji 2 szklanek wody na 1/2 szklanki płatków dla mnie jest wystarczająco intensywne). Doprawić do smaku solą oraz ksylitolem, gdyż napój owsiany bez tych dodatków jest dość mdły.
SMACZNEGO