Domowe mleko kokosowe

 

 

Mleko kokosowe może stanowić zamiennik zwykłego mleka. W sprzedaży jest ich spory wybór. Podczas zakupu mleka kokosowego warto zwrócić uwagę na jego skład, aby nie było żadnych dodatków typu: emulgatory czy też zagęstniki. Mleko kokosowe powinno składać się wyłącznie z kokosa i wody – takie mleko ma najlepszą jakość. Brak emulgatorów powoduje, że po otworzeniu opakowania mleko się rozwarstwia (oddziela się tłuszcz od części płynnej) i jest to naturalne zjawisko. Aby mieć pewność, że mleko które używam jest w 100% tylko mlekiem kokosowym najlepiej przygotować je samemu w domu. Warto zwrócić uwagę, aby wiórki kokosowe nie były siarkowane.
Przygotowanie mleka kokosowego jest niezwykle proste i warto je przygotowywać na bieżąco w ramach potrzeb.

Mleko kokosowe zapewnia uczucie sytości, ze względu na zawartość w swoim składzie tłuszczy MCT (triacyloglicerole średniołańcuchowe). Do ich wchłaniania nie są potrzebne enzymy takie jak lipaza i żółć (które są niezbędne do trawienia pozostałych tłuszczów). Tłuszcze MCT wchłaniają się bezpośrednio z przewodu pokarmowego do naczyń krwionośnych wątroby. Posiadają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Tłuszcze te występują min. w mleku kobiecym. Mleko kokosowe jest produktem kalorycznym. Oprócz tłuszczy, mleko kokosowe posiada witaminy: A,E,C, z grupy B, kwas foliowy oraz składniki mineralne.

Mleko kokosowe używam szczególnie do przygotowywania zup kremów, deserów, potraw kuchni azjatyckiej, budyniu, naleśników oraz jako zamiennik zwykłego mleka.

Do uzyskania większej ilość mleka należy ilość składników podwoić lub nawet potroić.

Składniki:

  • 1 szklanka wiórek
  • 1,5 szklanki gorącej przegotowanej wody

Wykonanie:

Wiórki zalać gorącą wodą i wymieszać. Po około 30 minutach zblendować (ok.2 – 3 minuty – uzależnione od jakości blendera oraz czy jest to blender ręczny czy też z pojemnikiem). Przełożyć na bardzo gęste sito do obcieknięcia (można dodatkowo sitko wyłożyć gęstą gazą). Odcisnąć. Trzymać w lodówce, jednak spożyć w miarę szybko. Lepiej robić częściej i pić świeże.

SMACZNEGO