Bezglutenową tortillę przygotowałam z użyciem trzech mąk z dodatkiem mielonego złotego lnu, który posłużył w cieście jako spoiwo. Mąkę jaglaną można kupić w sklepie, jednak z uwagi na jej brak w mojej kuchennej szafce sięgnęłam po kaszę jaglaną, którą zmieliłam w młynku elektrycznym. To samo można również zrobić z brązowym ryżem lub innymi kaszami. Tortillę wykonałam z warzywnymi dodatkami i odrobiną serka koziego do smarowania, do którego dodałam domowy chrzan. Dodatki zależą tylko od naszych preferencji smakowych. Dla chrupkości dodałam po liściu sałaty rzymskiej (świetnie będzie również nadawać się sałata lodowa). Przygotowywane ciasto powinno być bardzo cienkie. Jest bardzo kruche i należy ostrożnie przenosić na patelnię, aby nam nie pękło. Smażąc tortillę warto nieco ją delikatnie przyciskać, aby ładnie się przypiekła. Używałam suchej patelni z teflonową powłoką. Przewracać na drugą stronę dopiero jak będzie sztywna. Tortillę można zjeść natychmiast po jej wykonaniu (będzie wtedy chrupiąca) lub po jakimś czasie (będzie wtedy miękka i delikatna). Z poniższej ilości składników wykonałam 5 niewielkich sztuk tortilli.
Składniki na ciasto:
- 80 gramów mąki jaglanej
- 30 gramów mąki z soczewicy
- 10 gramów mielonego złotego lnu
- 30 gramów mąki z ryżu brązowego
- ok. 50 ml ciepłej wody
- ok.1 łyżki oleju rzepakowego
- ok.1/4 łyżeczka soli
Składniki na farsz:
- ok.150 gramów serka koziego (taki do smarowania, twarożek)
- 2-3 łyżeczki chrzanu (według uznania)- użyłam swojego chrzanu ze słoiczka
- ok.4 łyżek domowego majonezu
- garść rukoli
- kilka liści sałaty rzymskiej (lub lodowej)
- pęczek rzodkiewki
- kawałek surowego ogórka
- sól kamienna
- pieprz czarny mielony
Wykonanie ciasta na tortillę:
Składniki sypkie połączyć ze sobą i dokładnie wymieszać. Dodać olej i wodę. Wyrobić ciasto dłonią. Aby ciasto nie kleiło się do dłoni użyłam niewielką ilość mąki jaglanej rozprowadzonej na dłoniach. Mąkę jaglaną również używałam do posypywania tortownicy podczas rozwałkowywania ciasta. Po wyrobieniu ciasta podzieliłam je na małe kawałki. Każdy po kolei rozwałkowywałam i przekładałam na gorącą patelnię. Smażyłam z dwóch stron. Po usmażeniu wszystkich placków, przełożyłam je z powrotem na patelnię (warstwowo) postawioną na gazie, dolałam łyżeczkę wody i przykryłam pokrywką. Dzięki temu wytworzyła się para, która delikatnie wsiąknęła w usmażone placki.
Wykonanie tortilli:
Na sztywny placek nanieść łyżeczkę serka koziego (zblendowany z chrzanem) i rozsmarować na całości. Na połowę części placka pokroić rzodkiewkę, położyć liść sałaty. Posmarować majonezem i pokroić świeże plastry ogórka. Posolić i posypać mielonym pieprzem. Dodać rukolę. Przekroić tortillę na pół. Częścią bez farszu przykryć część z farszem i gotowe.
SMACZNEGO