Ciasto, które można podać na każdą okazję. Atutem jest to, że jest bezglutenowe i większość osób może cieszyć się smakiem tego ciasta. Dla orzeźwienia smaku dodałam galaretki o dwóch smakach do kremu, które wcześniej pokroiłam w kostkę. Dwa smaki galaretki przeplatają smak czekoladowego kremu. Smak zmienia się z każdym kęsem.
Składniki na ciasto:
- 100 gramów białej fasoli typu Jaś
- 4 jajka
- 1/2 szklanki ksylitolu
- kilka kropli aromatu waniliowego do ciast
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia (bezglutenowego)
- odrobina soli
Składniki na krem:
- 120 gramów masła
- 3 żółtka
- 2 pełne łyżki ksylitolu
- 3 łyżki mąki z ryżu brązowego
- 300 ml mleka kokosowego (wykonałam je z wiórek kokosowych i gorącej wody)
- 100 gramów czekolady gorzkiej bez cukru
- odrobina soli
- galaretka cytrynowa bez cukru (+4 łyżeczki ksylitolu)
- galaretka truskawkowa bez cukru (+4 łyżeczki ksylitolu)
Składniki na polewę czekoladową:
- 1 łyżka kakao
- 1 łyżka wody
- 1 łyżka oleju kokosowego
- 1 łyżka ksylitolu
- 1/2 do 1 czekolady bez cukru
- pokruszone orzechy nerkowca do posypania
Wykonanie biszkoptu:
Fasolę namoczyć w wodzie na całą noc lub kilka godzin. Ugotować ją w wodzie do miękkości. Odcedzić i zblendować na gładką masę. Odstawić do całkowitego wystudzenia. Całe jajka ubić z ksylitolem do białości (aby uzyskać puszysty, gęsty kogel-mogel). Użyłam do tego miksera. Następnie dodać niewielką ilość (ok. 1/3 ilości) ubitych jajek do zblendowanej fasoli. Wymieszać, a następnie całość dodać do ubitych jajek. Wsypać proszek do pieczenia i szczyptę soli. Dolać kilka kropli aromatu waniliowego (ostrożnie żeby nie za dużo). Całość dokładnie wymieszać mikserem na najmniejszych obrotach (tylko chwilę, do połączenia się składników). Przygotować foremkę do pieczenia (duża forma 35x35cm). Wyłożyć formę papierem do pieczenia. Piec ok. 20-23 minuty w temperaturze ok.170 stopni (do suchego patyczka). Po upieczeniu gorące ciasto oddzielić od papieru (użyłam płaskiej szerokiej łopatki) i przełożyć je na czystą ściereczkę. Zwinąć ciasto przy użyciu ściereczki w ścisły rulon i odstawić do wystudzenia.
Przygotować galaretki, które będą użyte do kremu. Każdą galaretkę rozpuścić przy użyciu wrzącej wody w osobnym naczyniu. Do zrobienia galaretki użyłam połowę ilości wody, która była wskazana na opakowaniu. W tym przypadku 1 szklanka do każdej galaretki. Dodać do smaku ksylitolu (ilość według uznania). Po dokładnym ich rozpuszczeniu wylać je na dwa duże płaskie talerze i odstawić do stężenia. Po jej stężeniu pokroić galaretki w drobną kostkę.
Wykonanie kremu:
Z mleka kokosowego i mąki ryżowej ugotować budyń. Odstawić do wystudzenia. Jajka wyparzyć wrzątkiem (robię to poprzez całkowite zanurzenie jajek we wrzątku przez ok.15 sekund). Oddzielić żółtka od białek (białka odstawić). Do żółtek dodać ksylitol i ubić mikserem do białości na pulchny krem. W osobnym naczyniu ubić mikserem samo masło o temperaturze pokojowej. Do ubitego masła dodawać partiami ubite żółtka, ciągle miksując. Następnie do tej masy dodawać niewielkimi porcjami wystudzony budyń, wciąż miksując. Krem nie może mieć grudek. Gdyby były, można zblendować do uzyskania jednolitej, gładkiej masy. Rozpuścić czekoladę w kąpieli wodnej. Użyłam do tego rondelka wypełnionego wodą, na który ustawiłam miseczkę z pokruszoną czekoladą. Wody tyle, aby dotykała miseczki. Rondelek postawić na gazie i mieszając rozpuścić czekoladę uzyskując jednolitą konsystencję. Powoli wlewać partiami do kremu ciągle miksując.
Wykonanie ciasta:
Ostudzony biszkopt ostrożnie rozwinąć. Nałożyć krem pozostawiając 1/4 biszkoptu nie posmarowaną (dotyczy części, która będzie zwijana w końcowym etapie). Położyć kostki galaretki na całym kremie. Delikatnie zwijać roladę przy pomocy ściereczki w taki sposób, aby krem nie przesuwał się podczas jej zawijania. Ponownie lekko ścisnąć całość ciasta i położyć je częścią końcową zwijaną na spód do jego stężenia. Odstawić ciasto w chłodne miejsce.
Wykonanie polewy:
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. Pozostałe składniki rozpuścić w rondelku. Połączyć rozpuszczoną czekoladę z polewą. Polać nią chłodną roladę i posypać kruszonymi orzechami nerkowca.
SMACZNEGO